Blog

Je kvalitní nasvícení důležité ?

Read 13311 times 16 Led 2019

Lidé obvykle podceňují kvalitní nasvícení prostoru, které je ale zásadní. Objasníme Vám proč a jak je nasvícení důležité…..

 

 

Lidé velmi často podceňují nasvícení prostoru akce. Kvalitní scénické a efektové nasvícení je přitom velmi důležité – pokud má mít prostor atmosféru. Hlavně v případech, kdy je na akci party s DJem, kapelou či dalším programem je nasvícení úplný základ úspěšné akce. I v případech, kdy na akci není dostatečný rozpočet, je možné použít alespoň základní osvětlení – i tento „základ“ totiž oživí atmosféru. Vždy jsou lepší alespoň nějáká světla než žádná světla. Často se setkáváme se situací, kdy klient na světla nemyslí ( klienta nenapadne, že by měly být na akci světla) či do nich prostě nechce investovat finanční prostředky – považuje to za zbytečné a nepotřebné. Je sice logické, že se lidé snaží snížit náklady akce na minimum, nicméně spořit na osvětlení není opravdu na místě. Zejména v případech kdy se v rozpočtu najdou finanční prostředky na pronájem kvalitního prostoru na akci, kvalitní catering, kvalitního DJe či dobrou kapelu pak absence kvalitního nasvícení naprosto zhatí celkový dojem akce.

 

Možnosti nasvícení jsou velmi široké a při aktuálních cenách techniky, které se každoročně významně snižují již je možnost kvalitního nesvícení dostupná pro v podstatě kohokoliv – ať již firmu, jednotlivce, svatebčany či pro kohokoliv jiného k jakémukoliv účelu. Pokud pracujete s velmi limitovanými finančními prostředky, je dobré nasvítit alespoň taneční prostor/parket . Při akcích s vyšším rozpočtem velmi doporučujeme nasvítit celý prostor – stěny, strop, sloupy/výklenky. Rozdíl mezi pěkně nasvícenou akcí a nenasvícenou akci je opravdu propastný a zcela zásadní. Pokud se jedná o akci s rozsáhlejším programem, doporučujeme také použít stage/pódium. Pokud totiž budou umělci v úrovni podlahy, stejně jako ostatní hosté akce, nebude program příliš dobře vidět a ani nebude možné umělce kvalitně nasvítit. Pronájem stage/pódia, není významně drahý a opět pozvedne úroveň akce o stupínek výše.

 

Jaký je tedy reálný dopad kvalitního nasvícení akce krom mnohem lepší atmosféry a vzhledu prostoru ? Lidé se více odvážou – více tančí, více se baví, dochází k větší spontálnosti a vzájemné interakci mezi hosty akce. Celá akce je prostě mnohem lepší.

 

Často se mne lidé ptají, jestli od světel nebude příliš teplo. Rozhodně nebude nijak významné. Světa o výkonu mnoha set wattů již se v podstatě nepoužívají. Výbojková světla která se stále používají již nemají takový výkon a kombinují se se světly LED, která nehřejí vůbec a mají taktéž minimální proudové odběry. Pokud však je účel světel primárně na diskotéku (taneční parket/prostor) doporučuji spíše výbojková světla. LED technologie značně pokročila a jsou k dispozici již výkonné LED PAR a WASH světla vhodná k nasvícení stěn, výklenků, sloupů či stropu, avšak LED efektová disco světla použitelná ke kvalitnímu nasvícení tanečního prostoru se zatím navyrábí – respektive jejich výkon je tak malý, že efekt je sotva viditelný. Při pokročilých akcích s důrazem na co nejmenší vyzářené teplo s vyšším rozpočtem však již lze použít výkonné efektové LED hlavy – což jsou efektová světla nejvyšší třídy, které se již v LED technologii vyrábějí s dostatečným výkonem.

 

Pokud si na světelnou techniku najmete nás či jinou profesionální firmu, nemusíte se bát žádného hrozícího úrazu či jiného zdravotního rizika. Kvalitní firma používá ověřená značková světla, kvalitní stojany, ví jak techniku správně rozmístit aby co nejméně překážela, co nejméně negativně ovlivnila vzhled prostoru akce a byla co nejvíce kompaktní a bezpečná. Důrazně doporučuji vyhnout se levným firmám, používajícími nejlevnější techniku (převážně čínské kopie značkové techniky) – taková technika je vysloveně hazard a také lidé tuto techniku obsluhující, nejsou většinou technicky zdatní a ani nemají příslušné certifikace. Firmy používající tento typ techniky rozeznáte nejčastěji dle velmi nízkých, v podstatě dumpingových cen. Takové firmě je lepší se ve vlastním zájmu obloukem vyhnout.

 

Aby byl světelný efekt maximální je dobré použít na akci mlhu či takzvaný hazer ( speciální druh mlhy která se automaticky vypouští po malých dávkách sama do prostoru). Firma která bude akci realizovat by si ale měla předem ověřit, že v prostoru akce bude možné mlhu použít. V některých prostorech je totiž použití mlhy z různých důvodů zakázáno. Také je třeba aby mlha neběžela i v nevhodných okamžicích jako večeře a mlhy nebylo přehnaně hodně – což má pak kontraproduktivní efekt. V dnešní době již se vyrábějí hypoalergenní a absolutně zdravotně nezávadné mlhy, které nemohou v žádném případě poškodit Vaše oči, plíce či zdraví celkově. Výrobci mlhy musí splňovat přísně hygienické normy. I přesto se stává, že mají někteří lidé pocit, že je pálí oči, nemohou dýchat a podobně. V těchto případech se jedná v 99.9% jen o psychologický efekt.

 

Při akcích kde se bude hrát i elektronická muzika typu Ebm, House, Techno apod. je dobré použít stroboskopy, které akci ozvláštní. Je třeba mít ale na paměti, že stroboskopický efekt může vyvolat u určitých osob se zdravotními potížemi epileptický záchvat, dezorientaci či žaludeční nevolnost. Použití stroboskopu by tak mělo být rozvážné a střídmé, aby nebyl tento efekt ve finále spíše obtěžující.

 

Pěkným efektem na akci je taktéž laser. Laseru je více druhů a také výkon jednotlivých zařízení se velmi liší. Lze realizovat i laserovou show, kdy se naprogramují celé světelné efektové sekvence které se pak spustí jako světelná show v určitý moment akce. Laser dokáže vykreslit tvary, nápisy, trojrozměrné efekty a je velmi působivý. Pro optimální efekt laseru je nutné použít mlhu. Opět doporučuji využít služeb profesionální firmy používající kvalitní certifikovanou techniku. Levné čínské lasery totiž mohou nenávratně poškodit zrak.

 

Stejně jako u všeho technického a využívajícího elektřinu je však vždy důležitá opatrnost a zdravý rozum účastníků akce. Pokud lidé sahají do světel či do nich zblízka hledí, skáčou do techniky , odkládají na techniku nápoje – mohou si způsobit vlastním nezodpovědným chováním zdravotní problémy. Ač děláme maximum abych omezili jakýkoliv úraz od naši techniky v první řadě se musí zodpovědně chovat účastníci akce, poslechnout upozornění / pokyny techniků na akci a svůj vlastní zdravý rozum.

 

Za kolik se dá nasvícení pořídit ? Vzhledem k téměř nekonečným možnostem je toto velmi složitá otázka. Záleží na rozpočtu akce, představě klienta, programu na akci, velikosti prostoru a jeho omezení, možnosti proudu/elektrických přípojek v daném prostoru ( na větší akce je třeba 380V). Rámcově lze říci, že nasvícení včetně instalace lze pořídit od několika tisíc korun po desítky až stovky tisíc. V rámci větších firemních akcí pro 200-500 osob a středně velkých prostorech se cena nasvícení pohybuje zhruba 40.000-100.000 Kč. U svateb většinou 2.000 – 50.000 Kč. Cena se dá vždy nastavit individuálně dle dané akce. S kvalitní firmou se vždy domluvíte na optimální přijatelné ceně pro všechny strany

KALENDÁŘ

Květen 2024
Po Út St Čt So Ne
« Led    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031