Blog

Jak Vybrat kvalitní Kapelu

Read 13311 times 16 Led 2019

Neméně důležitý jako výběr DJe je výběr kapely nebo jiného umělce na Vaši akci. Poradíme Vám jak přesně máte postupovat…

 

 

 

Často se mě lidé ptají co je lepší ? Dj nebo kapela. Z mé zkušenosti je odpověď jednoduchá. Pokud máte rozpočet na kapelu i DJe – je to bezesporu nejlepší kombinace. Kapela vnese na Vaši akci prvek živé hudby – což akci ozvláštní, vnese do akce více života i umělecký element. Kapelu můžete mít k poslechu – pro tento účel je dobré buď trio či kvartet vážné hudby nebo jazz, easy listening či kapela hrající příjemné podkresové verze známých songů nebo přijemný jazz / soul. Pokud by jste rádi kapelu k tanci pak je nutno najmout kapelu hrající převzaté známé písně napříč různými styly v dostatečné kvalitě i energii k tanci nebo přímo extra kvalitní bigband, který již ale je dosti finančně náročný. Kapely hrající vlastní repertoár na akce typu svatba, firemní akce, oslava nedoporučuji – písně kapely nikdo nezná a lidé budou spíše rozmrzelí, než že by kapelu ocenili. Vyjímkou jsou známé kapely či umělci hrající svůj repertoár ( například Vondráčková, Chinaski, Lucie etc..) ovšem tyto kapely jsou samozřejmě již velmi finančně náročné. Je třeba si ale uvědomit, že jakákoliv kapela – i ta sebelepší má oproti DJ velmi omezený repertoár. Když porovnáme co vše je schopen obsáhnout DJ a co kapela je DJ bezkonkurenčně vítězem tohoto duelu. Také je třeba vzít na vědomí, že party kapela hrající převzaté písně známých kapel a umělců přeci jen hraje ve stejném složení – tudíž vokály i hudebníci jsou stejní pro všechny písně co kapela hraje – časem se tak stane monotonní – jelikož všechny písně zpívají stejní zpěváci a hrají stejné nástroje. Kapela si také musí brát na rozdíl od DJe pauzy. Pauzy se dělají většinou po cca 40 minutách hraní a trvají přibližně 15-20 minut. I celkové možnosti délky produkce kapely jsou omezené a to nejen repertoárem ale i fyzickými možnostmi hudebníků. Většina kapel hraje 1-2 hodiny. Některé kapely jsou schopné hrát i 4 hodiny s pauzami, ale toť tak zhruba maximum. DJ je schopen hrát bez pauz a mnohem déle – třeba i 10 hodin v kuse. I když je třeba dodat že po 10 hodinové produkci je i DJ značně vysílen a při produkcích delších než 8 hodin doporučuji v rámci zachování kvality angažovat 2 střídající se DJe, protože unavený a vysílený DJ samozřejmě není schopen podat nejlepší výkon.

 

Ideální kombinací, kterou doporučuji na akce s dostatečným rozpočtem je na úvod lehká podkresová hudba – Ať už klavír, kombinace klavíru a saxofonu nebo dj saxofonu, případně trio/kvartet vážné hudby či easy listening kapelu hrající převzaté věci v podkresovém nebo jazzy podání. Po večeři je ideální party kapely pro 2 hodinovou produkci, případně známá kapela hrající svůj repertoár. Pauzy kapel vykrývá DJ, který následně po skončení hlavní kapely akci dohrává až do konce. Příklad časového rozvrhu: 18:00 – 20:30 kvartet vážné/easy listening hudby k večeři, 20:30 – 22:30 party kapela k tanci. Od 22:30 – 02:00 DJ. Takováto kombinace je nejideálnější, ovšem pokud mají být kapely i DJ kvalitní, jedná už se o nákladnější záležitost. Pokud na akci není dostatečný rozpočet, pak party kapela DJ bez kvarteta/tria na úvod . Pokud však jsou finance na kapelu nebo jen na DJ, pak doporučuji spíše DJ než kapelu z důvodů, které jsem popsal výše v tomto článku.

 

Kolik stojí živá hudba ? Tato otázka je samozřejmě složitá. Tak jako ve všem – ceny jsou různé a záleží na kvalitě, známosti a poptávanosti dané hudební skupiny/umělce.

 

Sólo umělec – pianista nebo saxofonista Vás vyjde orientačně na 3-10.000 Kč na 2 hodinovou produkci. Duo sax piano orientačně vyjde 10-13.000 Kč. Trio/Kvartet vážné hudby vyjde kolem 10.000 – 16.000 Kč. Party kapela v plném obsazení 4-6 hudebníků vychází na 23 – 45.000 Kč. Známé kapely typu Žlutý pes, Katapult Vás vyjdou na 45 – 100.000 Kč. Kapely typu Chinaski mezi 100 – 200.000 Kč U umělců typu Michal David, Helena Vondráčková se částky šplhají do statisíců korun. Je třeba vzít v potaz, že u většiny skupin bude třeba ještě ozvučení, zvukař, osvětlení a případně i podium. Náklady se o tyto položky navýší. Ozvučení se světly Vás vyjde orientačně od 7.000 za úplný základ pro velmi malé skupiny až po desítky tisíc korun. V případě velkých populárních skupin může částka přesáhnout i 100.000 Kč – záleží na velikosti prostoru, požadavcích klienta, kapely, počtu hostů a délce produkce.

KALENDÁŘ

Květen 2024
Po Út St Čt So Ne
« Led    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031