Blog

Jak Vybrat Kvalitního Dje ?

Read 13311 times 16 Led 2019

Jak vybrat kvalitního Dje na Vaši akci? Tuto otázku si klade mnoho lidí, není to ale úplně snadné. Poradíme Vám jak na to….

 

Výběr kvalitního DJ je úkol zásadní a velmi obtížný – obzvláště při tak důležité akci jako svatba, firemní akce či oslava nebo V.I.P. party. Problém je v tom, že DJ produkce je velmi subjektivní záležitost a náhled na kvalitu DJ se může velmi lišit.

 

Kdo je pro někoho skvělý DJ, může být pro druhého špatný DJ. Je důležité si být vědom faktu, že DJ na akci typu stavba, firemní akce či oslava je zcela jiný typ DJe, než klasický clubový nebo diskotékový DJ. Na těchto akcích je velký rozptyl věku hostů, národností, hudebního vkusu hostů a také je většinou akce rozdělena do několika sekcí kdy je vhodná zcela jiná hudba ( například večeře). Z těchto důvodů není moudré najímat na tento typ akce klasické DJ, kteří hrají v clubech nebo diskotékách. Kvalitní DJ na tyto eventy musí mít opravdu výbornou znalost mnoha hudebních stylů a dekád včetně velmi rozsáhlého hudebního archivu. Na tomto typu akcí lze totiž očekávat úplně vše. DJs, kteří se opravdu bravurně orientují napříč všemi styly a nemají problém zahrát cokoliv je opravdu velmi málo. I ti kteří tvrdí, že podobnou akci zvládnou si z určitých stylů pouze většinou stáhnou z internetu několik „best of“ výběrů ale jinak se v daném stylu nikterak více neorientují. Najít opravdu kvalitního DJ pokud má být akce kvalitní je tudíž náročný úkol. Pokud akci zajišťuje renomovaná eventová či svatební agentura, lze se částečně spolehnout na doporučení dané agentury. Lze logicky odvodit, že koordinátoři a produkční dané agentury, budou disponovat profíky vhodnými na danou akci. Poslední dobou je ale i zde třeba obezřetnost. V rámci konkurenčního boje se i agentury začínají uchylovat k extra levným dodavatelům bez ohledu na kvalitu a tím tak více konkurovat ostatním nabídkám. Mnohdy Vám pak zprostředkují levného průměrného DJ prezentovaného jako Top Class. Není to případ všech agentur – ty nejlepší stabilní agentury na trhu se k takovému neprofesionálnímu chování doufejme nesníží, nicméně u mnoha menších novějších agentur je tento přístup čím dál tím běžnější.

 

Pokud si vybíráte DJ je třeba vyhodnotit více faktorů. Prezentaci DJ na internetu ( úroveň webstránek – pokud má DJ kvalitní web, je vidět, že se ke své práci staví profesionálně a záleží mu na vlastní prezentaci), reference DJ – kolik dělal podobných akcí, jaké má konkrétní reference/klienty, jaké má technické znalosti (velmi podstatné), jestli a jakou má svoji techniku a také a to je velmi zásadní – úroveň angličtiny u zahraničních nebo smíšených akcí. Pěkným bonusem je když je DJ zároveň i hudebník – jelikož hudebník má cit, hudební sluch a dokáže se do hudby více vcítit a vnitřně ponořit, lépe hudbu díky sluchu namixuje a také nastaví – produkce je pak kvalitnější. Osobní schůzkou s DJem rozhodně nic nezkazíte a pokud na DJ nemáte reference od agentury či dobrých známých – doporučuji schůzku vždy pokud Vám na akci záleží. Pokud si totiž s DJem lidsky nesednete, nebude se na akci cítit komfortně a bude tím ovlivněna celá DJ produkce.

 

V případě, že bude DJ na akci dojíždět z větší dálky – je třeba také prověřit jestli má DJ kvalitní dopravu čímž omezíte riziko, že DJ zůstane viset cestou i s technikou kvůli špatnému technickému stavu vozidla. Pokud je akce v zimě a horské oblasti doporučuji i ověřit jestli má DJ vůz s náhonem 4×4 a jestli má zkušenosti s jízdou ve sněhu. Ač se zdají mé postřehy přehnané, měl jsem možnost zažít relativně mnoho kolegů, kteří jednoduše na akci nedojeli kvůli špatnému technickému stavu vozu či absenci 4×4 nebyli schopni v horských oblastech dojet na místo akce.

 

Mnoho lidí se mě ptá, jestli by měl na akci DJ pít alkohol. Je to složitá otázka. DJ by se jistě neměl na akci opít, ale v přiměřené míře může určité množství alkoholu přispět k lepší kvalitě produkce. DJ bude více vnímavý a odvázaný, dokáže se lépe naladit na „vlnu“ hostů akce. Profesionální DJ zná svou mír a pije alkohol jen v takovém množství, aby byl schopen celou akci odehrát v té nejlepší kvalitě. Rozhodně by neměl DJ pít tvrdý alkohol, ale víno a pivo v přiměřené míře není u DJ na závadu. Povolit DJ konzumaci alkoholu v přiměřené míře tudíž spíše doporučuji.

 

Co se týče oděvu je třeba vzít v potaz, že DJ není smyčcový kvartet, oddávající ani host akce. DJ by měl nastolit a představovat uvolněnou party atmosféru, zábavu a neformálnost. Není tudíž vhodně po DJ požadovat konzervativní či příliš společenský oděv. DJ by neměl rozhodně splynout s ostatními hosty akce. Optimální jsou slušné džíny, košile v kombinaci například se sportovním třeba i lehce výstředním sakem.

 

Jelikož DJ je člověk jako kdokoliv jiný a na akci je mnohdy již od odpoledních hodin, je standartní, že obdrží na akci občerstvení a nápoje. Většina DJs toto nemá v podmínkách produkce ani toto nějak konkrétně nevyžaduje, nicméně je to jakýsi nepsaný standard. Hladový a žíznivý DJ samozřejmě nemůže podat dobrý výkon. Aby se předešlo trapným situacím, kdy DJ neví, jestli si může vzít něco z rautu či si objednat pití, doporučuji sdělit DJ hned na začátku akce, co si může nebo nemůže na akci dát. Profesionál se určitě nevrhne na raut mezi prvními, ale slušně vyčká, až se občerství většina hostů.

 

Gramofony versus CdPlayery versus Notebook s Controllerem. DJs používají pro svou produkci různou techniku. Použití techniky závisí na typu DJe a typu akce na kterou je DJ třeba. Pro akce jako svatba či firemní akce jednoznačně doporučuji zvolit DJe používajícího notebook a controller (speciální hardwarový mixér propojený s počítačem umožňující DJi mixovat a různě si se zvukem „hrát“. Takový DJ může mít sebou na akci nesrovnatelně více hudebního materiálu než Dj hrající z gramofonů či CD. Také je třeba zmínit, že cd i gramodesky se mohou poškrábat, hledání v archivu CD nebo vinylů je velmi zdlouhavé a obtížné. CD přehrávače mohou mít defekt čtecího laseru, ušpiněnou čtecí mechaniku, či prostě vypoví službu. DJ s hlavním a záložním notebookem controllerem je tak na tento typ akcí mnohem bezpečnější a kvalitnější volba po všech směrech. Dj hrající z gramofonů je vhodný převážně na klubové akce kde DJ hraje pouze jeden či několik příbuzných stylů – například House, Deep House, Drum n Bass, Techno, Tech House atp. Tyto styly elektronické hudby však nejsou na akci typu svatba či firemní akce vhodné pro celovečerní produkci. I pokud je zadaní akce obsáhnout i tyto styly, což se občas stává, jedná se jen o bloky v sérii dalších bloků jiných žánrů, které ale již „oldschool“ vinyl DJ není schopen obsáhnout ani po stránce hudebního materiálu ani znalosti daných stylů. Proto i při zadání, aby na akci byly bloky House, Tech House atp., je mnohem lepší volnou Dj s notebookem a kontrolerem.

 

Je třeba také zmínit fakt, že mnoho stylů hudby hraných právě na svatbách a firemních akcích ani není možné něják více mixovat jako například rock, country , pop, metal, ska atd. Použití gramofonů by tak bylo zcela nelogické. Pokud chcete DJ s gramofony z důvodu efektu a ozvláštnění akce je to ale jiná otázka. V takovém případě je dobré udělat v rámci akce například 10 minutovou show a najmout si opravdu špičkového Dj s gramofony který bravurně mixuje, scratchuje a udělá Vám v rámci akce krátkou show. V takovém případě mohu gramofony v rámci takové krátké show na akci doporučit, ovšem jen jako vložku akce ne jako hlavního DJe.

 

Co dělá vhodného DJ na firemní akci nebo svatbu DJem ? Alfou a omegou kvalitního DJe je dobrý psychologický odhad návštěvníků akce, cit pro hudbu, hudební sluch, široký hudební rozhled, dostatečný kvalitní hudební materiál, technická zdatnost a znalost správné obsluhy techniky. Krom již zmíněných věcí, ale také sympatie, empatie, spolehlivost – bez těchto aspektů není DJ kvalitním DJem.

 

Kolik tedy vlastně DJ stoji ? Špatný nebo začínající DJ Vám odehraje malou akci se základní technikou kolem 2.500 – 4.000 Kč. Průměrný DJ, který již nějáké zkušenosti má, dělá v oboru již delší dobu – není špatný, ale žádná „bomba“ pohybující se čistě v oblasti rádio hitů a komerce Vás bude stat 6-7.000 Kč na 5-6 hodin produkce. Top DJ se špičkovou technikou pak vychází na 8.500 – 10.000 i výše. Zaleží na délce produkce, technice kterou DJ přiveze, dopravě na místo akce atp. U velké akce ve velkém prostoru může jen technika a pokročilé nasvícení vyjít například na 50.000 a více korun. Ceny které, zde píšu jsou tak dosti orientační jelikož záleží na konkrétních parametrech akce. U akcí na které DJ jede z větší vzdálenosti by měl objednatel uhradit ubytování v místě akce nebo blízkém na své náklady – DJ je po produkci značně vysílený a jízda v noci je tak velmi nebezpečná.

 

Je vždy lepší volit zkušeného DJ, který je zároveň kvalitní technik ( tudíž dokáže vše zapojit a nastavit), vyzná se v ozvučení ( dokáže nastavit kvalitní zvuk v daném prostoru), má vlastní profi techniku i vlastní dopravu případně je i hudebník ( má hudební sluch). Odpadne Vám tak spousta starostí a nervozity při akci – můžete se koncentrovat na ostatní aspekty akce a být v klidu, že najímáte zkušeného profesionála, který svým výkonem vytvoří nezapomenutelnou atmosféru a uspokojí všechny hosty Vaši akce.

 

Občas jsem tázán klienty jestli se DJům dává spropitné. Vše je zcela na Vás. Profesionál na Vás zaručeně spropitné nebude nikterak požadovat a ani se o něm nezmíní. Pokud jste s prací DJe abnormálně spokojeni, jistě spropitným jako gestem poděkování DJ nikterak neurazíte, ba naopak.

 

Na závěr poslední rada: Nekvalitní DJ a technika Vám může zcela zhatit celou akci, vřele tudíž doporučuji na DJ a technice nešetřit za každou cenu, ale zaměřit se na kvalitního profesionála s kvalitní technikou. Pokud máte omezený rozpočet, zkuste se s DJ domluvit na přijatelných podmínkách pro všechny strany.

KALENDÁŘ

Prosinec 2024
Po Út St Čt So Ne
« Led    
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031